Większość obiektów posiadających wyroby zawierające azbest stanowią domy jednorodzinne, budynki gospodarsko-inwentarskie i altanki działkowe. Posiadają one dachy z eternitu.
W budownictwie wielorodzinnym i w blokach mieszkalnych najczęściej znajdują się płyty azbestowo-cementowe jako ściany osłonowe i działowe, elewacje zewnętrzne, przewody kanalizacyjne i wodociągowe, podłogi (PCV).
Czy mieszkasz w domu posiadającym płyty azbestowo-cementowe (faliste albo płaskie) jako pokrycie dachu? Sprawdź to! Może budynek gospodarczy, wiata, garaż mają dach z eternitu. Może altanka na twojej działce, na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, ma taki dach.
W budownictwie wielorodzinnym sprawdzi to zarządca nieruchomości.
Dokonaj spisu z natury i powiadom Prezydenta m.st. Warszawy o rodzaju i stanie technicznym użytkowanych wyrobów. W tym celu przyjdź do Biura Gospodarki Odpadami Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Kruczkowskiego 2, albo zadzwoń pod numer 22 443 2515 lub 22 443 2514.
Poinformujemy Cię:
Informacje i formularze do wypełnienia znajdziesz także na stronie https://warszawa19115.pl.
Ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają niszczejące wyroby zawierające azbest, 31 grudnia 2032 r. jest ostatnim dniem ich wykorzystywania. Najszybciej usunąć należy wyroby najbardziej uszkodzone.
Naprawa wyrobów z azbestem jest możliwa, ale jest rozwiązaniem tymczasowym i nie zawsze jest opłacalna. Całkowite usunięcie wyrobów zawierających azbest jest kosztowne, ale radykalnie rozwiązuje problem.
PAMIĘTAJ - usunięcie wyrobów zawierających azbest jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości.
Jest to działanie nieodpowiedzialne i nierozsądne, ponieważ nie posiadasz wiedzy i wyposażenia technicznego zapewniającego bezpieczne prowadzenie prac, a także zabezpieczeń osób pracujących
i środowiska przed emisją włókien azbestu. Narażasz na szkodliwe działanie włókien azbestu twoją rodzinę, sąsiadów i przypadkowe osoby, a także środowisko.
Magazynowanie usuniętych wyrobów zawierających azbest w sąsiedztwie twojego domu jest niebezpieczne, niezgodne z prawem i nieestetyczne, a wywożenie do lasu – karalne. Inne działania
– odsprzedawanie, powtórne użycie, utwardzanie drogi lokalnej – są niedozwolone.
Zlecenie wyspecjalizowanej firmie usuwania wyrobów zawierających azbest przenosi na nią odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo wykonania prac, za transport odpadów na składowisko odpadów niebezpiecznych, za uprzątnięcie terenu i usunięcie pozostałości pyłu azbestowego. Wykonawca prac dokona także wszystkich formalności i uzgodnień w urzędach związanych z wymianą dachu.
Wykaz firm znajduje się na stronie www.bazaazbestowa.gov.pl Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - w zakładce „usuwanie azbestu”.
Po wykonaniu prac firma ma obowiązek potwierdzić w pisemnym oświadczeniu prawidłowość wykonania prac oraz fakt oczyszczenia terenu z pyłu azbestowego (tj. podać wynik badania jakości powietrza).
Uwaga – nie wszystkie obiekty budowlane/budynki gospodarcze/altanki działkowe mogły zostać zinwentaryzowane (spis z natury wykonała firma zewnętrzna w latach 2010, 2011 i 2012). Może informacje o wyrobach zawierających azbest nie były przez ciebie aktualizowane. Sprawdź w Biurze Gospodarki Odpadami czy twój dom/budynek gospodarczy, twoja altanka, garaż albo wiata, które mają na dachu wyroby zawierające azbest (eternit), zostały wpisane do bazy azbestowej prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. A może dach eternitowy z twojego domu został usunięty; czy zgłosiłeś ten fakt? Sprawdź w Biurze Gospodarki Odpadami czy w tym przypadku obiekt został wykreślony z bazy azbestowej.
To musi być nasze wspólne działanie – zapraszamy!