Uchwała antysmogowa dla Mazowsza, to bardzo ważny krok w walce o czyste powietrze. Stolica wraz z innymi gminami metropolii warszawskiej wnioskowała do władz województwa o podjęcie prac nad takim dokumentem już wiosną 2016 r. Dla Warszawy dokument jest tym ważniejszy, że duża część zanieczyszczeń, które notowane są w stolicy pochodzi z gmin ościennych.
Jakie są główne źródła zanieczyszczeń powietrza notowanych w Warszawie?
Transport samochodowy przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, ale nie jest jego jedynym sprawcą. Są to także piece i kotły opalane węglem i drewnem lub - co gorsza - nielegalnie odpadami. W zależności od epizodu smogu i dzielnicy miasta udział emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania niskiej jakości paliw stałych może wynosić od 30 do 80%, a transportu od 30 do 70%. Nie ma jednej danej dotyczącej udziałów źródeł zanieczyszczeń dla całej Warszawy, ze względu na różnicę pomiędzy dzielnicami i charakter poszczególnych epizodów.
Uchwała antysmogowa została przyjęta 24 października, weszła w życie 11 listopada 2017 r. i dotyczy wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności: pieców, kominków i kotłów, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.
Nowe przepisy wprowadzają od 1 lipca 2018 zakaz stosowania:
Nakaz wymiany pieców – jakie terminy obowiązują mieszkańców województwa?
Jak Warszawa pomaga mieszkańcom dostosować ogrzewanie indywidualne do wymogów nowej uchwały?
Mieszkańcy Warszawy mogą złożyć wniosek o dotację na wymianę starych pieców na nowe gazowe lub na przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warszawa udziela także dotacji na inwestycje wykorzystujące lokalne źródła energii odnawialnej. Wszystkie informacje o dotacjach można znaleźć na stronie: http://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne.
Więcej informacji o uchwale antysmogowej: https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ochrona-powietrza/art,3,uchwala-antysmogowa.html