Ruszył Warszawski Panel Klimatyczny

Increase Normal Decrease
opublikowano: piątek, 6 listopada, 2020 - 18:14, mkotarski

Za nami pierwsze spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. We wtorkowy wieczór, 3 listopada, 90 losowo wybranych panelistów spotkało się z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem m.st. Warszawy oraz Justyną Glusman, dyrektorką koordynatorką ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Ze względu na trwającą epidemię, spotkanie odbyło się on-line.

Już od najbliższej soboty, 7 listopada, paneliści będą zajmować się kwestią efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Wczoraj natomiast mieli okazję po raz pierwszy się zobaczyć i poznać, a także podzielić swoimi oczekiwaniami względem panelu i wysłuchać prezentacji dotyczących zmian klimatu i polityki miejskiej w tym temacie.

Kryzys klimatyczny jest jednym z największych wyzwań, które przed nami stoją. Powinniśmy robić wszystko, żeby sobie z tym wyzwaniem poradzić. Chcemy walczyć o naszą planetę i chcemy ją zostawić naszym potomkom w dobrym stanie – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Wszystkich państwa postrzegamy jako sojuszników, edukatorów, ludzi, którzy będą rozmawiali ze wszystkimi, którzy do tej pory nie zdają sobie sprawy, przed jakimi wyzwaniami naprawdę stajemy. Chciałbym bardzo serdecznie wszystkim państwu podziękować za udział, bo to bardzo ważne, że państwo się zaangażowali. Że poświęcacie swój cenny czas, aby w tym przedsięwzięciu uczestniczyć – dodał prezydent stolicy.

W swoim wystąpieniu prezydent odniósł się także do wiążącego charakteru ustaleń panelu. – To, co państwo ustalicie, będzie dla nas zobowiązujące - jeśli tylko będzie na to zgoda 80 proc. uczestników – zapewnił prezydent stolicy.

Dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni, Justyna Glusman, w dalszej części spotkania opowiedziała o realizowanych i planowanych działaniach miasta związanych z polityką klimatyczną. Mówiła m.in. o programie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pod nazwą „Zielone Miasta”, do którego Warszawa dołączyła jako pierwsze miasto w Polsce. Jego celem jest wspieranie dużych miast w projektach, w ich dążeniu do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. Warszawa w ramach programu stworzy długoterminową (dziesięcioletnią) strategię zrównoważonego rozwoju. Wnioski z Warszawskiego Panelu Klimatycznego zostaną do niej włączone, a prace nad nią rozpoczną się już niebawem. Mieszkańcy Warszawy również będą mogli wziąć udział w jej tworzeniu.

– Miasta są niezwykle istotne z punktu widzenia walki ze zmianami klimatycznymi. Po pierwsze to one konsumują energię, co przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, ale także one odczują bardzo silnie zmiany klimatu, które już następują. Bez pilnych działań po stronie największych miast nie będziemy w stanie wyhamować tempa zachodzenia tych zmian – mówiła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

W drugiej, integracyjnej części spotkania swoje wystąpienie wprowadzające do tematu zmian klimatycznych miał Marcin Popkiewicz, jeden z dwóch doradców merytorycznych panelu. Przejdź do nagrania tego wystąpienia.

Swoje wystąpienie Marcin Popkiewicz zakończył apelem do uczestników panelu: - Wasze rekomendacje są wiążące i macie czas się zastanowić. To was poproszono o to, byście zdecydowali, jaka będzie nasza przyszłość. Zróbcie to mądrze, zapoznajcie się z materiałem, przemyślcie, uczestniczcie aktywnie. Bo to, co przegłosujecie, jest wiążące. I nie potrzebujemy pudrowania rzeczywistości, drobnego tuningu. My potrzebujemy naprawdę rewolucji w tym zakresie. Nasza przyszłość teraz w waszych rękach. Podejmijcie decyzje tak, jakby od waszych decyzji zależała nasza przyszłość. Bo zależy.

Przejdź do nagrania pierwszej części spotkania inauguracyjnego.

Co dalej będzie się działo podczas panelu?

Warszawski Panel Klimatyczny jest podzielony na dwie części – edukacyjną i deliberacyjną, czyli poświęconą na dyskusję. Spotkania edukacyjne odbędą się w dwie najbliższe soboty (7 i 14 listopada). W ich trakcie paneliści otrzymają dawkę wiedzy na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Swoje rekomendacje przedstawią wtedy eksperci oraz tzw. strony, czyli osoby z organizacji pozarządowych, grup nieformalnych itp. zainteresowanych tematem panelu. Ich wystąpienia będą transmitowane na żywo oraz zostaną nagrane i udostępnione na stronie um.warszawa.pl/panel.

Dwa kolejne spotkania, które odbędą się 21 i 28 listopada, będą przeznaczone na pogłębioną dyskusję nad możliwymi rozwiązaniami dla Warszawy. Wtedy też paneliści wybiorą w drodze głosowania swoje rekomendacje.