Park Świętokrzyski

Increase Normal Decrease

Położenie:

Dzielnica Śródmieście, pomiędzy Świętokrzyską, Emilii Plater, Marszałkowską i Pałacem Kultury i Nauki.

Główne wejścia: od strony Pałacu Kultury i Nauki oraz na od ul. Świętokrzyskiej.

Powierzchnia:

6 ha

Atrakcje:

starodrzew, fontanny, basen z wodotryskiem, pomnik Janusza Korczaka, zegar słoneczny

Park w stylu klasycyzującego socrealizmu zaprojektowany przez  inż. Tadeusza Nurkiewicza, jako obiekt towarzyszący PKiN. Został oddany do użytku 22 lipca 1955 r.
O jego szczególnej wartości przesądza obecność atrakcyjnej zieleni wysokiej. Rosną tu malownicze grupy drzew, kilka okazów posiada pierśnicę przekraczającą 100 cm. Bogaty skład gatunkowy drzewostanu reprezentowany jest przez 15 gatunków1 i wiele odmian drzew ozdobnych. Pod względem powierzchni jest to jedna z większych enklaw zieleni w ścisłym centrum Warszawy. Dzięki swoim wartościom przyrodniczym i estetycznym wywiera pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców i odwiedzających tę część stolicy.
Park jest bogato wyposażony w obiekty małej architektury. Schody i murki wyłożone płytami granitowymi, podkreślają różnice poziomów terenu. Atrakcję stanowią 4 fontanny (2 po północnej, 2 po południowej stronie) o granitowych bortnicach i żeliwnych czaszach z figurami delfinów. W letnich miesiącach dają wytchnienie przechodniom i licznie odpoczywającym warszawiakom. W północnej części, na osi PKiN znajduje się okrągły basen z wodotryskiem, a w południowej 2 prostokątne baseny z 2 wodotryskami każdy. W parku znajduje także się pomnik Janusza Korczaka oraz zegar słoneczny.

 

 

fot. archiwum BOŚ fot. archiwum BOŚ fot. archiwum BOŚ fot. archiwum BOŚ fot. archiwum BOŚ